14 soovitust paremaks keskendumisvõimeks

Mitu mu klienti on viimasel ajal raskustes olnud keskendumisvõimega. Tundub, et puhkusejärgselt tööle naasmine võib vahel teha fookuse hoidmise varasemast keerukamaks. Eriti, kui väljas jätkub imeline suvi. keskendumine

Igaüks on võimeline oma keskendumisvõimet parandama. See pole kaasasündinud omadus, vaid õpitav oskus. Hea keskendumisvõime on meele harjumus, mis on omandatud läbi harjutamise – meenutades endale vajadust keskenduda, hoides tähelepanu, tuues see hajumise korral tagasi ja kogedes nii täistähelepanelikkuse mõju.

Keskendumisvõime paraneb enesedistsipliini harjutamise teel. Lihtsustades, sellel on kaks peamist osa:

hoia tähelepanu käsiloleval

– ja tähelepanu hajumisel too see tagasi.

Ja nii uuuesti ja uuesti, kuni sellest kujuneb harjumus, mõtteviis. Harjumuseks kujunemisel on suur abi igapäevasel meditatsioonil, mille peamiseks osaks on tähelepanu juhtimine.

Mõned konkreetsed soovitused:

1. Väärtusta tähelepanelikkust. Lood oma isiklikku reaalsust läbi selle, millele Sa tähelepanu viid. Kui märkad rohkem, on Sul elu rikkam.

2. Ole praeguses hetkes kohal. Kui Su mõtted tegelevad pidevalt tulevaga või möödunuga, jääb praegune hetk Su tähelepanust ilma, ja libiseb mööda ilma, et Sa seda tõeliselt kogeksid. Elu toimub praegu.

3. Ole teadlikult tähelepanelik. Keskendu sellele, mida, miks ja kuidas Sa parajasti teed.

4. Märka, mida Sa tunned. Tunded mõjutavad fookust ja Sa saad valida kuhu Sa fookuse suunad.

5. Märka pisisasju. Harjuta detailiteadlikkust. Näe metsa, aga ka puid, lehti, okkaid, linde, putukatiibu ja muud. Märka elu ilu ja väikseid rõõme.

6. Sea eesmärgid ja jälgi protsessi. Märka, kuidas Sa oma eesmärgi saavutamise suunas liigud ja tee teel vajalikud muudatused.

7. Mõtle oma tähelepanu objektidest kui sihtmärkidest ja vali neid teadlikult. Sihtmärgil peab olema Su jaoks väärtus. Tee karme valikuid, millele Sa oma tähelepanu annad.

8. Eemalda segajad. Ära lase oma tähelepanusse sissesõita ega ära lase oma tähelepanu sihitult uitama. Mäluvõistlustel osalejad kasutavad sageli kõrvatroppe ja pöörduvad pilguga tühja seina poole.

9. Väldi paralleeltegevusi. Keskendu ühele asjale korraga. Tähelepanu liikumine mitme objekti vahel ei lase süveneda ja loob pealiskaudsust.

10. Ära lase igavusel tekkida. Tee oma tähelepanuobjekt põnevamaks, luues endale näiteks võistlus, kasvõi iseendaga, või tee oma tegevusest mistkitsorti mäng. Leia viise mõelda tegevusest erinevalt, muuta tempot ja tähelepanunurka.

11. Kasuta tehnikat “5 veel”. Mida iganes teed, kui tunned et tähelepanu hajub, lepi endaga kokku, et teed 5 veel – loed 5 lehekülge veel, töötad veel 5 minutit, vastad veel 5 kirjale jne.

12. Rakenda emotsioonid oma eesmärgi teenistusse. Loo teadlikult sisemine kirg oma tegevuse ja eesmärgi suhtes. Muuseas, töötavad nii positiivsed kui negatiivsed emotsioonid. Ka viha on suurepärane tegutsemapanev jõud.

13. Harjuta tähelepanelikkust. Kasvõi jälgi näiteks oma sõrme, iga väikest detaili, mis sel on. Hoia tähelepanu ja hajudes too see taas tagasi. Tee sarnast harjutust eri objektidega.

14. Õpi mediteerima ja tee seda igapäevaselt. Keskendu oma hingamisele ja hoia oma tähelepanu sellel. Kui tuleb mõni mõte või tunne, lase sellel minna ja too tähelepanu hingamisele tagasi. Märka oma keha, märka, kuidas hingamine muutub. õpi erinevaid mediatsioonitehnikaid – nii keskendumise kui tähelepanu avardamise viise. See pole hea mitte ainult keskendumisvõime arendamiseks, vaid ka üldiseks terviseseisundiks ja tasakaaluks.

3 responses to “14 soovitust paremaks keskendumisvõimeks

  1. Tore artikkel, kuid pidin mitu korda uuesti alustama – ilmselgelt vaja keskendumisvõimet arendada. 🙂

  2. Pingback: Keskendumisest | Suhtesiim·

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s