Mõtted pole faktid

Mõtlemine on inimeseks olemise imeline osa. Ja seesama mõtlemine võib mõnel viisil olla meie halvim halb harjumus. Mõtted võivad meid viia ärevusse, mõnikord lausa automaatse negatiivse mõtlemise teele. Kiirmõtlemisega võime oma ärevust suurendada nii, et see halvab meie olukorrataju ja tegutsemisvõime. Selliste kiirmõtete jaoks on hea tunda ja kasutama õppida tehnikaid, mis aitavad negatiivse mõttevoo peatada.

Mõtle korra ühele olukorrale, kus tegid mingi kiire järelduse. Just sellise negatiivse järelduse, mis kasvatas su ärevust. Kuidas sa selleni jõudsid? Millist mõju avaldas su meeleolu? Mis oleks olnud teisiti, kui su meeleolu oleks olnud vastand toonasele?

Järgmine kord, kui märkad, et oled teinud kiire järelduse, tuleta endale meelde, et mõtted pole faktid. Tõlgendus pole tegelikkus. Märka seda hetke, kus negatiivse tõlgenduse autopiloot käivitub – ja distantseeri end sellest mõttekäigust. Mõte ei ole fakt.

Kui mõtted viivad sind tasakaalust välja, võta hetkeks paus. Asu vaatleja rolli. Abiks on kohaloleku-tehnikad, näiteks tähelepanu toomine hingamisele ja keskendumine kehatundele. Kogenud terapeut saab anda sulle tööriistu, kuidas saada mõttel sabast kinni, enne kui autopiloot tuure koguda jõuab.

Me oleme võimelised tegema pausi, ja teadvustama, mis toimumas on. Hetkeks vaatleja-rolli liikumine vähendab instinktiivse “võitle-põgene-mängi surnut” reaktsiooni mõju, ja annab võimaluse teadlikul meelel tööle asuda.

Milline võiks su elu olla, kui sa poleks liigselt oma harjumjuspäraste kiirete mõttekäikude juhtida?

Mõtted pole faktid. Isegi need mitte, mis sulle nii väidavad.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s