11 lihtsat viisi kuidas suurendada oma õnnetunnet

Kevadine ilm ja pikk nädalalõpp on juba iseeneses toonud ohtralt rõõmu. Muuhulgas pani see mind mõtlema, mida saame igapäevaselt teha selleks, et end ka vähem soodsates oludes õnnelikuna tunda. Jagan siin mõned lihtsad teaduspõhised nipid oma õnnetunde suurendamiseks. Muidugi on see kõik ju hästi teada, aga meenutada on ikka hea.

1. Liigu ja tee pisut sporti: See on üks tõhusamaid ja enamkasutatud enesetunde parandajaid (Thayer, Newman & McClain, 1994)

2. Loetle 3 head asja, mis täna juhtusid: Üks uuring näitab, et inimesed, kes seda süsteemselt tegid, suurendasid oma õnnetunnet ja vähendasid kurbi mõtteid lausa kuus kuud peale selle praktiseerimist (Seligman et al., 2005)

3. Lahuta mõttes oma elust midagi meeldivat:  Kujutle, et mõni meeldiv asi poleks juhtunud. Et Su ellu poleks kunagi tulnud see sõber, töö või laps – kuidas Sa siis end tunneksid, kui Sul poleks seda, mida täna võtad enesestmõistetavana? Selline faktidele vastupidine mõtemine aitab luua tähendust ja suurendada rahulolu (Koo et al., 2008).

4. Saada tänulik sõnum: Tänutundele keskendumine ja selle väljendamine suurendab õnnetunnet 25% (Robert Emmons & McCullough, 2003). 3 kirja 3 nädala jooksul olid katseisikutele piisavad õnnetunde ja eluga rahulolu oluliseks suurendamiseks (Toepfer et al., 2012).

5. Kuluta raha kellegi teise peale: Uuringud näitavad, et see teeb õnnelikumaks  (Dunn et al., 2008) (Aknin et al., 2010)

6. Kuula muusikat: Muusika head mõju enesetundele kinnitavad paljud uuringud, näiteks Saarikallio, S., & Erkkila, J. 2007

7. Tee plaane: Uuringud näitavad, et millegi toreda ootus on tugev positiivne tunne. Vahva asja ootamist naudime märksa enam kui selle meenutamist (Van Boven & Ashworth, 2007).

8. … koos sõpradega: Sõpradega plaanide tegemine on märksa enam kui lihtsalt heade ootuste loomine, see on ka suhte tugevdamine ja hoidmine. Ühine ootus liidab. Harvardi ülikooli uuring näitab sotsiaalsel osalemisel olevat vähemalt samasuure väärtuse, kui annaks hiiglaslik palgatõus (Robert.E Putnam, 2012). Ja on ka uuring, mis näitab heade sõprussuhete otsest majanduslikku kasu (Powdthavee, 2008).

õnnetunne

9. Unista – Tee positivne mõttematk õnnelikku hetkesse (Quoidbach et al. 2010).

10. Mõtle läbi Sulle olulised väärtused: Pane need kirja, reasta tähtsuse järgi ning enda jaoks olulisima kohta kirjuta paar lõiku,  miks see Sulle nii tähtis on. Uuring näitas, et nii lihtne asi aitas oluliselt parandada katseisikute enesetunnet. Samuti andis see rõõmsat enesekindlust, mis parandas suhteid teistega. (Stinson et al. 2011)

11. Tee seda, milles Sa hea oled: Oma tugevuste rakendamine annab hea eduelamuse ja seeläbi parandab enesetunnet.

Lihtne, eks?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s