4 viisi, kuidas luua õnnetunnet

Uuringud näitavad, et suhted teiste inimestega – või nende puudumine – mõjutavad meie õnnetunnet enim. Tugevad head suhted eelkõige lapsepõlves ja teismeeas määravad täiskasvanuna õnnetunnet rohkem kui akadeemiline edu (Olsson et al., 2012 – 32 aasta jooksul uuriti 804 uus-meremaalast).

Mida me aga saame teha suhetest sõltumatult tundmaks end õnnelikuna? Toon siin neli viisi, kuidas luua õnnetunnet endale (ja teistelegi).

1. Näita, et oled õnnelik – naerata. Ainuüksi naeratamine ise võib teha Sind õnnelikuks. Seda nimetatakse näotagasisideks – näoilme hakkab looma päris tunnet. Strack et al (1988) panid osa katseisikud hoidma pliiatsit huulte vahel nii, et see aktiveeris lihased nagu naeratades – ja need pidasid vaadatud multifilme oluliselt naljakamateks, kui teised, kelle näol polnud sellist naeratuse imitatsiooni. Nii et isegi sunnitud naeratus paneb meid maailma vaatama paremas valguses. Ja see teeb teistegi päeva paremaks. 

Mis meid seejuures enamasti takistab? Mõnikord inimesed kardavad oma rõõmu näidata, et äkki pannakse pahaks, või on keegi kade, või teen kellelegi haiget… Saa sellest üle ning võib, et teed naeratusega päeva paremaks ka kellelgi teisel. 

2. Ole kohal. Ole praeguses hetkes kohal. Kui Su mõtted tegelevad pidevalt tulevaga või möödunuga, jääb praegune hetk Su tähelepanust ilma, ja libiseb mööda ilma, et Sa seda tõeliselt kogeksid. Elu toimub praegu. Ole teadlikult tähelepanelik. Keskendu sellele, mida, miks ja kuidas Sa parajasti teed. Fookus hetkes, kus viibid, aitab elu nautida. Hea tööriist siin on korraks tähelepanu toomine kehasse. Kui märkad, kuidas end oma kehas tunned, oledki hetkes kohal. Kui oled kohal, oled kohal ka kaaslastele.

Segajad – tihti meie mõtted ekslevad ja viivad meid käesolevast hetkest ära. Eriti halb on see, et enamasti teevad seda muremõtted. Märka oma mõtteid ja õpi neid teadlikult juhtima. Kohalolu ja teadlik tähelepanu on treenitavad, saad seda teha ise või hea terapeudi või coachi kaasabil.

3. Tähista. Kui midagi head toimub, märka ja tähista seda. Väikeste võitude tähistamine – see on taas koht, kus saad oluliselt kaasa aidata nii enda kui teiste õnnetundele.

Mis seda takistab – sageli inimesed tähistamise asemel otsivad vigu. Abi saab taas tähelepanust, märka oma mõttekäiku ja tõmba sisemine kriitik tagasi. Kasu on taas enesepeegeldusest ning tagasisidest.

4. Ole tänulikTänutunne on otsetee tundmaks end õnnelikuna. Kui hakkad iga hetke vaatama kui kingitust, on lihtne olla selle eest tänulik. Mõtle korra väärtuslikule kingitusele. Sa lihtsalt said selle, Sa pole seda ostnud, Sa pole seda kuidagi välja teeninud – see loob tänutunde, eks? Ja kui nüüd koged käesolevat hetke samamoodi – Sa pole seda ostnud, pole teinud midagi selle saamiseks – see on kingitus. Kingituseks on võimalus selle hetkega midagi teha. Sul ei ole kunagi kindlust, et Sulle kingitakse ka järgmine hetk – ja seda enam on põhjust  tänutundeks võimaluse eest selles hetkes olla. Iga hetk on kingitus, ikka ja jälle, ja kui me kasutame seda hetke, siis on meie õnnetunde võti tõeliselt meie enda käes.

õnnelikSegajad – kipume elu võtma iseenesestmõistetavana. Sageli oleme nii harjunud oma eluga, et unustame märgata selle ilu. Taas aitab tähelepanu ja kohalolek. Hakka teadlikult oma kogemusi ja ümbritsevat vaatama justkui näeksid kõike esmakordselt.

Ja kasuta väikseid lisanippe heaks enesetundeks – loe ka, kuidas oma õnnetunnet suurendada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s